Zavlažování | Založení trávníku a výživa | Půjčovna | Prezentace | Kontakt

 

 

kubes-tropy

Založení trávníku a výživa

1) Půda
Přípravné práce jsou stejně důležité jako samotný výsev. Kvalitní zemina je prvním předpokladem úspěchu. Připravený terén, ať v rovině nebo s vrstevnicovými nerovnostmi, by měl mít cca. 20 cm stejnou vrstvu kvalitní ornice bez kamení. Tyto hrubé přípravy je optimální provést v podzimních měsících, aby zem slehla. V jarních měsících provedeme žádoucí dorovnání a mělké strojové kypření pro samotný výsev.

2) Osivo
Důležitá je volba osiva. Máme-li automatickou závlahu, můžeme zvolit velice kvalitní trávy, které snesou nízké sečení, jsou měkké, dobře odnožují a regenerují. Používají se na golfových hřištích. Máme-li vláhy nedostatek, volíme trávy tvrdší, v širších směsích, aby vyrovnávaly zdejší výkyvy našeho zeměpisného pásma. Veškeré osivo je mícháno dle vlastních receptur. Nejvhodnější termín pro výsev veškerých travních směsí je druhá polovina jarních měsíců z důvodu dostatku přirozené vláhy načerpané zimními měsíci a příznivou teplotou. Pro zrychlení založení trávníku je možno použít travní koberce a daná plocha se zazelená během jednoho dne.

3) Výživa
Recepturu pro výživu trávníku je nejlépe navrhnout dle použitého osiva a v každém ročním období pro zdravý růst vyžaduje jiné složení hnojiva. Proto je optimální přihnojovat několikrát ročně a to i v závislosti na počasí pro snížení rizik poškození porostu.

4) Hubení
Hubení nežádoucích rostlin je dalším důležitým faktorem. V reprezentativním trávníku mají být jen rostliny úzkolisté, rozhodně ne širokolisté jako je jetel, smetána lékařská a další dusící rozpínavé trávy, které po několika málo letech trávník zcela znehodnotí. Prostředky pro selekci těchto trav volíme dle druhu a velikosti plevelných rostlin.

5) Sečení
Trávník, který dostává dostatek vláhy, optimální dávku hnojiva ve správnou dobu a vhodném složení po celou vegetační dobu dobře prosperuje, po vyhubení nežádoucích rostlin Váš trávník konečně dostává podobu Vašich představ a jako odměna je sečení. To provádíme po každých 2 Đ 4 cm narostlé hmoty, nejlépe v podvečerních hodinách. V takto udržovaném trávníku není rozhodně vhodné používat sečení s mulčováním, ale hmotu sbírat a kompostovat.

 

 
 

Kontakt: Jiří Kubeš, tel. 606 438 653, e-mail: kubes@lit.cz could not open /var/www/webs/t/tropy-top.cz/www/stats/logs/tropy_cz.log